3FM nieuws

Wat is er met jullie geld gebeurd?

  1. Nieuwschevron right
  2. Wat is er met jullie geld gebeurd?
Lees hoeveel geld er door wie werd ingezameld en, belangrijker, hoe dit kapitaaltje wordt gebruikt om het ziekenhuis in Zalingei stevig op te knappen. De opbrengst

Met euro's uit welke sok, matras of bedrijfspotje is de 915.955 euro bij elkaar geschraapt? Helaas konden we het niet zo ver achterhalen, maar je krijgt een goede indruk van hoe het geld is binnengekomen.

Opbrengsten

Aantal

Bedrag

Donaties en machtigingsformulieren

18.412

€ 609.656,90

Bedrijven

362

€ 186.701,85

Internet veiling

164

€ 44.508,00

SMS

10.091

€ 8.693,25

Cash

n.b

€ 66.395,00

Totaal

€ 915.955,00

/>

Geen mobiel hospitaal, maar een vaste lokatie

Eind vorig jaar leek de beste bestemming voor het geld een mobiel noodhospitaal. Dat hospitaal kon zo hulp verlenen op plekken waar dat het hardst nodig was. Goed plan, maar een mobiel hospitaal heeft één groot nadeel; het is kwetsbaar voor plunderaars. Helemaal als het getransporteerd wordt. Het transport kan eigenlijk alleen plaats vinden als de situatie in Darfur rustig is. In december 2004 leek de situatie onder internationale druk ook rustiger te worden.

Helaas heeft het Rode Kruis moeten constateren dat de situatie in Darfur nog steeds zó slecht is, dat het inrichten van een mobiel hospitaal onverantwoord is. De kosten voor beveiliging van het transport én de risico’s voor de medewerkers zijn op het moment gewoon té hoog.

Op advies van de hulpverleners ter plekke hebben we besloten een bestaand hospitaal in Darfur te renoveren. Dat hospitaal kan goed beveiligd worden tegen plunderende bendes, het is voor de bevolking een bekende plek en er is een redelijke infrastructuur van en naar het hospitaal.


Waar gaat het geld naartoe?

De situatie in Darfur is gecompliceerd. Wat de hulporganisaties omschrijven als een ‘humanitaire crisis’ is een combinatie van een natuurramp (droogte), stammenoorlog en slecht regeringsbeleid. Dat maakt hulpverlening bijzonder moeilijk.

In Zalingei, West-Darfur, start het Rode kruis deze zomer met de renovatie een hospitaal. Zalingei is de hoofdstad van één van de zwaarst getroffen gebieden, en ligt ook nog eens in een gebied waar de meeste vluchtelingenkampen geconcentreerd zijn. Het hospitaal voorziet in de medische zorg voor de 55.000 inwoners van de stad en van 90.000 ontheemden die in de nabije regio in kampen verblijven. De capaciteit van het hospitaal is momenteel zo’n 80 bedden. Daarnaast voorziet het hospitaal in moeder- en kindzorg, aanvullende voeding voor kleine kinderen en vaccinaties.

Het aantal patiënten dat naar het ziekenhuis komt neemt iedere dag toe. Naast het herstel van sanitaire voorzieningen heeft het ziekenhuis dringend renovatie van gebouwen nodig, vooral operatieruimten.

Jos Smits is vertegenwoordiger van het Nederlandse Rode Kruis in het gebied. Hij gaat toezien op de bouw van het hospitaal en doet daarvan regelmatig verslag van de vorderingen op deze site. In West-Darfur, aan de grens met Tsjaad bevinden zich de meeste vluchtelingen.

Als je meer wilt weten kun je ook het verhaal van Willem Reusing lezen. Deze medewerker van het Nederlands Rode Kruis beschrijft de armzalige toestand van het ziekenhuis en de grote problemen voor de patienten. Maar ook dat mensen in de stad Zalingei blij zijn met de "Hollandi".


Planning bouw hospitaal

Naast de kosten voor de heropbouw willen we natuurlijk ook snel aan de slag met het verlenen van medische hulp. Daarom hebben we besloten niet te wachten tot het hospitaal af is. Het Rode Kruis gaat met het geld wat we hebben opgehaald ook acute medische hulp verlenen zoals het vaccineren van vluchtelingen, het scholen van personeel en het leveren van schoon drinkwater. Hieronder zie je een begroting van de kosten.


Begroting

Bedrag 3FM

Rehabilitatie hospitaal

€ 150.000,00

Bouw waterputten

€ 30.000,00

Medische voorzieningen

€ 175.000,00

Training gezondheid en hygiëne

€ 50.000,00

Water, sanitatie en hygiëne

€ 300.000,00

Training voor onderhoud water en sanitatie

€ 50.000,00

Nog niet gealloceerd

€ 127.625,00

Operationele kosten

€ 33.370,00

Totaal

€ 915.995,00


>> Update
De laatste weken stonden in Darfur vooral in het teken van oplaaiende spanningen. In het gebied rond Abatar, dit is 40 km noordoost van Zalingy, zijn tussen twee etnische Arabische groepen gevechten uitgebroken. Er zijn naar men zegt meer dan honderd doden gevallen. Vele gewonden zijn naar het ziekenhuis in Zalingy overgebracht. Er is een mobiel-ziekenhuisteam van ICRC vanuit Nyala ingevlogen om te assisteren.

Er zijn verscherpte veiligheidsmaatregelen getroffen in het ziekenhuis om ongeregeldheden binnen het ziekenhuiscomplex te voorkomen. In dit tumult probeert het Nederlandse Rode Kruis zo goed als het kan toch haar dagelijkse bouwactiviteiten voort te zetten. De locale bevolking is het crisisgebied ontvlucht en vestigt zich nu buiten Zalingy in een nieuw kamp. Naar schatting gaat het om ongeveer 800 personen; deze worden opgevangen door NGO’s die hier werkzaam zijn.

Uiteraard gaat het Rode Kruis door met de bouwactiviteiten. Intussen zijn de wachtruimte, verplegerschool, gynaecologie, laboratorium, twee kantoren, onderhoudswerkplaats en toilet in gebruik. Verder is men bezig met de hoofd-ingang, eerste hulp post, overnachting shelters, mannenzaal en officeblok, deze zullen eind januari gereed zijn.


Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl